- 39
 - دوبی/تهران
 - شريف ، مهندسی کامپيوتر
 -مدیا سیتی دوبی
  


  ده نوشته برتر:

 -رابطه مهاجر و ايران
 -مانيفست مهاجرت
 -مقايسه کشورها
 -بنيامين
 -ای داد ای بيداد
 -چرا انقدر انگليسی
 -Push و Pull
 -باگهای زندگی


 
 
Sponsors:

DubaiBeat - Middle East Investors

SinaBeat - Chinese Investors


Stats provided by
        


اکونومیست را فراموش کنید - راکت اینترنت واقعا بزرگ وارد ایران شدrocket-internet-iran.jpg

اونهایی که داستان بیزنسهای آنلاین دنیا را دنبال می‌کنند با اسم راکت اینترنت Rocket Internet کم و بیش آشنا هستند. شرکت اینترنتی چند میلیارد دلاری اروپا‌ که توسط برادرانی به نام برادران سام ور Samwer اداره میشه و کارشون کپی و اجرای بسیار موفق بیزنس مدلهای موفق در کشورهای دیگر دنیاست. (توضیحات بیشتر از سهیل عباسی عزیز در مورد اونها)

یادمه وقتی اونها در حال کشورگشایی از طریق ترکیه به امارات رسیدند، واقعا بیزنسهای آنلاین موجود خیلی از اونها می‌ترسیدند و بیزنسهای موفقی هم ایجاد کردند.

حالا تصور کنید کشورگشایی این برادران کپی‌کار به سرزمین کپی‌کاران یعنی ایران برسه. این اتفاق خوشبختانه یا بدبختانه افتاده و در زمانی که شرکتهای اینترنتی ایرانی مشغول این هستند که ببینند «مال کی بزرگتره»، دوستان راکت اینترنت با تمام قدرت وارد ایران شده‌اند.

راکت اینترنت مدتی بود که برای سایتهای مختلفش در ایران به دنبال آدم می‌گشت. من در خوشبینانه‌ترین حالت تصور می‌کردم اونها منتظر نتایج مذاکرات هسته ای باشند و بعد به طور کامل وارد شوند. ولی از الان سه تا از بیزنسهای اونها در ایران کاملا فعال شده‌اند: بامیلو برای فروش محصولات دیجیتال (مثل دیجی کالاموزاندو برای خرید و فروش اجناش مختلف (مثل ایسام و شیپور) و بدوفود برای سفارش اینترنتی غذا (مثل ایرفود). و البته به زودی قرار هست آنلاین بیزنس بسیار باحالی راه‌اندازی کنند که هنوز معادلی براش در ایران نیست.

طرز کار این شرکت در دنیا به «بی‌رحمی» معروف است و بسته به اینکه چه رابطه‌ای با آن دارید خبری خوب یا بد است: بی‌رحمانه تخفیف می دهند (خبری خوب برای مشتری) بی‌رحمانه رقابت می کنند (خبری بد برای رقبا) بی‌رحمانه و شدید اجرا می کنند (خبری بد و یا خوب برای کارمندانشون) و بی‌رحمانه و شدید سرمایه‌گذاری و کار ایجاد می کنند (خبری خوب برای ایران).

خودتان را جمع و جور کنید. راکت اینترنت بزرگ وارد می‌شود.


--------------------------------------------

آپدیت ۱: این نوشته را برای یکی از دوستان نوشتم. شاید نوشتنش اینجا هم مفید باشه.

محمدرضا جان پرسیده بودی بیزنس بعدی این دوستان که نوشتم چیه.

اول یک مقدمه کوتاهی بگم در مورد خبررسانی این تیپ خبرها: همونطور که نوشتم مدتهاست که اهالی نزدیک به فضای تکنولوژی در ایران از این اتفاق یا خبرهای شبیه این با خبر هستند. بعضیهای دیگر از طریق دوستانشان که در این شرکتها مشغول به کار هستند چنین خبرهایی را می‌شنوند و راههای خاص دیگه. اما اطلاع‌رسانی اخلاقی ایجاب می‌کنه که خیلی‌ نکات در خبر‌رسانی عمومی در نظر گرفته بشه تا کسی با رفتارهای غیر حرفه‌ای و غیر اخلاقی دچار مشکل نشه (مثلا مشکلاتی مانند ثبت برند و کپی‌رایت و دامنه و...)

در مورد بیزنس بعدی این دوستان هم، باز خیلیها احتمالا از مدتها پیش در جریان هستند و در فضای عمومی هم میشه با تحقیق بهش رسید. اما من خودم احساس می کنم تا منابع کافی عمومی در موردش وجود نداشته باشه و تا اون شرکت، حداقلهای شروع یک بیزنس را در موردش انجام نداده، درست نیست در موردش بنویسم.


13
Jul
2014© 2001 - 2014