- 35
 - تهران | دوبی
 - شريف ، مهندسی کامپيوتر
 -مدیا سیتی دوبی
  

  نوشته های برتر:

 -رابطه مهاجر و ايران
 -مانيفست مهاجرت
 -مقايسه کشورها
 -بنيامين
 -ای داد ای بيداد
 -چرا انقدر انگليسی
 -Push و Pull
 -باگهای زندگی
 
 
Developed by
gardoon


Stats provided by


Sponsors:

SinaBeat - Chinese Investors Directory

PersiaBeat - Connecting Foreigners to Iran Businesses
        
 

در شانزدهمین سالگرد شروع وبلاگ هم من هنوز درست حسابی از غارم بیرون نیومده ام

فقط در حدی بیرون اومده ام که می تونم استوری اینستاگرام بگذارم. اینکه محو میشه بعد از ۲۴ ساعت برای پرفکشنیستهایی مثل من خیلی خوبه

instagram.com/sjariri


8
Sep
2017

----

 

ویز صهیونیستی، کوکای مشهدی، ایرانسل زاگرسی، کیروش ابرقویی (تقلب برای کافه‌نشینی ۱)


(وقتی قراره در کافه با دوستان جمع بشیم، معمولا از خبرهای روز نوشته‌ای آماده می‌کنم که بیکار بودیم بحث کنیم. فکر کردم شاید این نوشته‌ها به عنوان تقلب به درد کافه‌نشینی و دورهمی‌های شما هم بخوره)


***
- آقا داشتم میومدم کافه این راننده اسنپ می‌گفت ویز فیلتر شده و راهش را نمی‌تونه پیدا کنه
- ویزویز چیه. استپ چیه. فارسی بگو
- ویز waze یک اپلیکیشن هست که مثل گوگل‌مپ به مسیریابی راننده کمک میکنه. تو ایران هنوز گوگل مپ «بپیچ اینور بپیچ اونور» (turn by turn) نداره و ویز راحتتر بود برای راننده ها. اسنپ هم که اگر نمی‌دونی چیه بی‌خیال بحث
- [چی میل دارید؟]
- [یک کوکا و یک نسپرسو لطفا]
- وزیر آی‌تی جناب روحانی گفت یک دادگاه در یک استان حکم داده که ویز صهیونیستیه و ما هم اطاعت می‌کنیم
- راستی گفتی روحانی، به نظرت روحانی تو انتخابات بعدی رای میاره؟
- مردم ناراضی‌اند ولی رقیب نداره
- مردم بیخود ناراضی اند اگه نه مثل ونزوئلا میشدیم با رشد منفی ۱۶ درصد. یا نیجریه که مثل خودمون نفت‌خیزه و رشدش اعلام شد منفی ۲ درصد
- رشد باید سر سفره دیده بشه آقا، نه توی آمار جناب روحانی
- سر سفره قبلی که نه نفت اومد نه رشد چرا ساکت بودی؟
- سیاسیش نکنین آقا
- ولی صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی هم آمار رشد را تایید کردند. اونها را هم قبول نداری؟
- آقا بحث را منحرف نکنید. (مخففش آ.ب.ر.م.ن)


***
- ایول دادگاههای ایران که در یک استان دورافتاده هم انقدر مستقل هستند که می تونند بیزنس چند میلیاردی را با مشکل روبرو کنند
- اتفاقا یک دادگاه مستقل تو امریکا هم جلوی حکم مهاجرتی ترامپ وایساد
- راستی مگه این اسنپ مال خودشون نبود‌؟ خودشون علیه خودشون حکم میدن؟
- [ خانم کافه چی! پس چی شد این سفارش ما؟]
- [بفرمایید این هم کوکاکولا و نسپرسو Nestle شما که هیچ کدومش صهیونیستی نیست]
- تاکسیرانی جلوی مجلس هم شعار داده بود اسنپ نفوذیه و سرمایه خارجی داره
- مگه سرمایه خارجی بده؟ ام-تی-ان ایرانسل افریقای جنوبی مگه سرمایه‌اش را از پشت کوه زاگرس آورده؟ یا کوکاکولا مگه شرکتی در ونزوئلاست؟
- نه خب ام-تی-ان و کوکاکولا بخشی از سهام و فروششون را دادند به بچه‌ها که به مشکل نخورند. اسنپ هم بخشی از سهامش را داد به ایرانسل و اونهم به مشکل نمی‌خوره و بچه‌ها هواشون را دارند.
- بی انصاف نباشید. «همه جای دنیا» شرکتهای خارجی همینجوری نمیان تو یک کشور و پنهان یا آشکار باید شریک محلی داشته باشند. تاکسیرانیهای «همه جای دنیا» هم با این اپلیکیشنها مشکل دارند و مقابله می‌کنند
- ولی «همه جای دنیا» مراقب منافع ملی‌شون هم هستند که با شعار نفوذی خارجی همدیگه را متهم نکنند که همین یکی دو تا سرمایه‌گذار خارجی هم بترسند
- بچه ها ایول «ممد همه جای دنیا» اومد قاطی بحث!
- تو با این ممد چه مشکلی داری؟
- آخه اگه همه جای دنیا کارهاشون خوبه که هزار تا چیز دیگه هم دارند که ما نداریم ...
- فعلا همین نسپرسو را بخور چیزهای دیگه را دولت دوره دوم روحانی جانت میاره ...
- سیاسیش نکنین آقا
- آقا بحث را منحرف نکنید (مخففش آ.ب.ر.م.ن)

***
- حالا چرا تاکسیرانی و آژانسها با تجمع وحکم دادگاه به جنگ اسنپ و تپسی رفته ‌اند چرا خودشون مثل اونها یک اپلیکیشن تولید نمی‌کنند؟
- اتفاقا دیروز رونمایی کردند. دوستهای من هم چلوکبابش را خوردند و کوپنهای مجانی‌اش را هم گرفتند و عکسهاش را هم گذاشتند تویتر
- ایول اسمش چیه؟
- رونمایی بدون اسم بوده
- جان؟
- آفرین! دیدی گفتم بچه‌های ایرانی می‌تونند خیلی بهتر از اسنپ و چسنپ نفوذی برنامه‌ بنویسند برای سازمان تاکسیرانی؟
- ولی روزنامه فناوران نوشته بود اپلیکیشن سازمان تاکسیرانی توسط یک شرکت کانادایی نوشته شده ...
- خاک عالم! کانادا؟ اون که end نفوذه؟
- نگذاشتی حرفم تموم بشه. تو این کافه حرف آدم تموم نمیشه!
- بگو حالا ...
- اپلیکیشن سازمان تاکسیرانی توسط یک شرکت کانادایی نوشته شده با مدیریت ایرانی و در ونزوئلا هم فعال بوده
- یعنی شرکت کانادایی ونزوئلایی؟
- اسم «ونزوئلا» هم مثل اون شهر و اون سهامدار ام-تی-ان افریقای جنوبی حلال و حلال مشکلاته (هم با تشدید هم بدون تشدید)
- آقا راستی واقعا زن چاوز را ماچ کرد؟
- مادرش بود آقا
- ماچ نبود آقا
- بغل بود
- اصلا اگه مدیر و سرمایه خارجی بده چرا مربی تیم ملی خارجیه؟ شما می‌تونی تصور کنی مدیر راه‌آهن یک خارجی باشه به اسم کارلوس پیروش؟ «دیروز طی مراسمی با حضور کارلوس پیروش مدیر راه‌آهن ایران، از خط راه‌آهن تهران رشت بهره‌برداری شد»؟)
- مگه رشت قطار نداره؟
- نه ما جمعه رفتیم با سواری. چندین ساله دارند می‌سازند ولی تموم نشده
- می‌دادند خارجیها می‌ساختند دو ماهه تموم می‌شد. مثل کیروش و برانکو خارجی که تیم را متحول کردند
- راستی گفتی ام-تی-ان افریقای جنوبی و گفتی کیروش ... بالاخره کیروش مربی ما موند یا شد مربی افریقای جنوبی؟
- نه امروز گفت مربی ایران باقی می‌مونم
- ای بابا این چقدر ناز داره
- آ.ب.ر.م.ن (مخفف: آقا بحث را منحرف نکنید)

***

ادامه مطلب(ویز صهیونیستی، کوکای مشهدی، ایرانسل زاگرسی، کیروش ابرقویی (تقلب برای کافه‌نشینی ۱) )


8
Mar
2017

----

 

دقیقا ۱۶ شهریور پانزده سال پیش بود که این وبلاگ شروع به کار کرد. (روز وبلاگستان فارسی)؟

با هر تعریفی که از وبلاگ داشته باشیم، به نظر می‌رسه همین الان چیزهایی که در فیسبوک، اینستاگرام و حتی کانالهای تلگرام دنبال می‌کنیم هر چند اسمشون وبلاگ نیست ولی با تعاریف کلاسیک وبلاگ و وبلاگ‌نویسی تطبیق داره. اما به هر حال باید قبول کنیم که به زودی کلمه وبلاگ، هر چند نه مفهوم و ماهیتش، به تاریخ خواهد پیوست.

البته در زمانه‌ای زندگی می‌کنیم که نه تنها «وبلاگ»، بلکه بخش اول این کلمه یعنی «وب» هم مفهوم خودش را از دست داده. نسل جدید کاربران اینترنت ممکن است هفته‌ها با اینترنت کار کنند بدون اینکه به وب، دامنه، لینک و سایر مفاهیم اون هیچ نیازی داشته باشند. (مقاله حسین درخشان عزیز به نام مرگ وب را حتما در این زمینه خونده‌اید).

و البته در زمانه‌ای زندگی می‌کنیم که نه تنها وبلاگ و وب بلکه مفاهیمی دهها و صدها ساله مانند تاکسی و هتل هم در همین سه چهار سال اخیر با اپلیکیشن‌هایی مثل اوبر و ایربی‌ان‌بی دچار تغییرات کاملا جدی شده‌اند.

به هر حال چاره‌ای نداریم جز اینکه با تغییرات همراه بشیم و تلاش کنیم در هر پلتفرم و جا و مکانی که هستیم، با مقاله و نوشته و عکس و حتی بذله‌گویی دردی از کسی دوا کنیم.

به امید دورهمی صد سالگی ... !


پ.ن از صادق جم عزیز: وبلاگ؛ گمشده‌ی دنیای مجازی ما


6
Sep
2016

----

 

برداشت اول: دولت روحانی تمرکزش را روی تورم گذاشت و رکود ایجاد شد. ای روحانی خنگ!

برداشت دوم: در قدیم در یک فاصله ده ساله، قیمت ارزان ارز به همراه نرخ ارزان بهره بانکی باعث شده بود کسب و کارهایی دارای توجیه اقتصادی شوند که در شرایط عادی هیچ توجیه اقتصادی نداشتند. بعد که دوره خوشی و منابع ارزان به پایان رسید، اون فعالیتها هم عملا متوقف می شوند و توقف اونها به عنوان «رکود» طبقه‌بندی شد.

مثال: به دلیل آنکه در یک دوره ده ساله یورو با قیمت دولتی ۱۵۰۰ تومان به متقاضیان ارائه می شده، ۶۰۰ میلیون متر مربع ظرفیت تولید کاشی و سرامیک در ایران ایجاد شده است. این در حالی است که مصرف تمام ایران، افغانستان و عراق در سال ۲۵۰ میلیون متر مربع است!

وقتی در یک اقتصاد با استفاده از سیاستهای تورمی، رونقی کاذب ایجاد می شود، از بین بردن آثار این رونق کاذب با سه چهار سال رکود همراه خواهد بود ... اقتصاد ایران اکنون مجازات بدمستی‌های گذشته را به صورت خماری پس می‌دهد و این مسیری است که نمی‌توان از آن عبور نکرد.

.................................................................
(خلاصه‌ای از تجارت فردا،‌شماره ۱۹۰، ص ۵۴)


2
Sep
2016

----

 

پرسش و پاسخهایی در باب لوبریکانت و برجام

دو ماه از برجام می گذره. پولها کو؟ هواپیماها کو؟ می تونم الان درست با خارج تجارت کنم؟ ببینیم جریان چیه.


* آیا برجام داره درست اجرا می‌شه؟ اون میگه این موشک هوا کرده و برجام را نقض کرده. این میگه اون پولها را درست آزاد نکرده و برجام را نقض کرده. آیا دو طرف بد عهدی کرده اند؟

هر چند کسانی از هر دو طرف، طرف دیگر را به خاطر مواردی مثل موارد فوق به نقض برجام متهم کرده‌اند، اما از لحاظ حقوقی به نظر نمی‌رسه چیزی از مواد برجام نقض شده باشه.


* اگر برجام نقض نشده یعنی تجارت و همه چی رله و ردیف شده؟

نه دوست عزیز. به نوشته روزنامه تایمز، یک ایرانی حتی نتونسته پول یک قرارداد ۷۰ میلیون تومانی‌اش را به یک شرکت لوبریکانت‌سازی انگلیسی بده. شما که جای خود داری.


* پس اگر نمی‌شه حتی پول یک قرارداد ۷۰ میلیون تومانی لوبریکانت را هم به غربیها داد پس اونها عهدشکنی کرده اند. ای نامردها!

به نظر می‌رسه دولتهای غربی حتی فراتر از برجام تلاششون را می‌کنند تا شرکتها و بانکهاشون را به کار با ایران تشویق کنند: برای همون قرارداد زپرتی، طبق نوشته روزنامه تایمز، نخست‌وزیر انگلیس شخصا به رییس بانک بارکلیز نامه داده و گفته دوست عزیز، شما داری بر خلاف سیاست رسمی دولت انگلیس عمل می کنی و باید تجارت با ایران را تسهیل کنی. رییس بانک هم گفته جناب نخست‌وزیر حرف شما متین و برجام هم سر جاش، اما تا وقتی تحریمهای اولیه امریکا باقی مونده، ما با ایران کار نمی‌کنیم. دور ما را خط بکش.

از اون طرف مسوولان خزانه‌داری امریکا بدو بدو به دوبی آمده‌اند ولی این بار نه برای ترساندن کشورها از ایران که برای تشویق بانکها و شرکتها به رابطه با ایران! ولی تا وقتی موانع حقوقی مثل تحریمهای اولیه امریکا سر جاش هست بعیده کسی به حرف دولتها گوش بده.

* پس اگر برجام نقض نشده ولی همچنان نمی‌تونیم پول لوبریکانت را بدیم، پس برجام الکی بوده و تا حالا سر کار بودیم؟

به نظر می رسه هر دو طرف فهمیده اند که حتی با اجرای دقیق و صددرصدی برجام، آثاری که از برجام مد نظر داشته اند به این راحتی برآورده نمی شه: ایران بدون نقض برجام موشک دوربرد آزمایش می کنه، نمایندگان مجلس امریکا بدون نقض برجام در رفت و آمد غربیها به ایران اخلال ایجاد می کنند، بانکهای غربی علی رغم برجام و به دلیل تحریمهای اولیه و ۳۰ ساله امریکا با ایران همکاری نمی‌کنند و ... . دولتهای دو طرف هم کاری از دستشون بر نمیاد.


*‌ پس قدم بعدی چیه؟ بالاخره اون بنده خدا پول اون لوبریکانتها را کی می تونه پرداخت کنه؟

به نظر می رسه ایران و امریکا به دنبال این هستند که دلیل حقوقی پشت این مشکلات را رفع کنند: تحریمهای اولیه و ۳۰ ساله امریکا و حذف ایران از فهرست کشورهای حامی تروریسم. که البته کار آسانی نیست و هر دو طرف باید تصمیمات سختی بگیرند. (مثلا آیا محدود کردن سپاه قدس جزو اونهاست؟ محسن رضایی ۳ فروردین ۹۵ تلویزیون: «با خبر شده ایم که انحلال سپاه را دنبال می کنند. گفته اند اگر می خواهید به تجارت جهانی وارد شوید سپاه را منحل کنید». نمی دونیم).


زودتر آجیل شیرینی ها را بخورید و از سفر برگردید که به نظر نمی رسه سال خیلی آسونی پیش رو باشه. (البته قطعا اون «لوبریکانت» می تونه همه چیز را تسهیل کنه!)


24
Mar
2016

----

 

خداحافظی با انتخابات «سی هیچی»

درسته که انتخابات تموم شده و بسته به اینکه به لیست اطلاح طلبان یا اصولگرایان رای دادید از نتیجه سی هیچ تهران خوشحال یا ناراحتید، اما باید بدونید اصولا انتخابات «سی هیچی» در خیلی جاهای دنیا منسوخ شده و به سمت مدلهای بهتری رفته اند.

همونطور که خودتون هم ته دل احساس می کنید، این کمی عجیبه که مثلا هفتاد درصد شرکت کنندگان تهران به لیست اصلاح طلبان و سی درصد مردم به اصولگرایان رای بدهند و نتیجه در آخر «سی هیچ» بشه و کسی از اصولگرایان برای نمایندگی اون سی درصد تهران در مجلس نباشه. (همین طور برای برد پنج هیچ اصولگرایان در مشهد یا بقیه هیچ‌های دیگه).

انتخابات سی هیچی که در تهران نمونه اش را دیدید سیستمی است به نام «نمایندگی اکثریتی». اما چیزی که خیلی کشورها به دلیل مشکلات این سیستم به سمتش رفتند و در حدود صد کشور دنیا داره اجرا میشه مدلی است به نام «نمایندگی تناسبی» (Proportional Representation). در این سیستم هر حزب به تناسب آرای دریافتی صاحب کرسی میشه. مثلا درهمین انتخابات تهران، حالا که هفتاد درصد آرا متعلق به اصلاح طلبان و سی درصد متعلق به اصول گرایان بوده، کرسی های مجلس به جای سی هیچ، به همین نسبت هفتاد سی تقسیم میشه. (یعنی ۲۱ اصلاح طلب به مجلس می روند و ۹ اصولگرا).

درسته که انتخاباتی که انجام شد نه حزبی بود نه حتی خیلی انتخابات، و اینکه خود همین نمایندگی تناسبی هم مدلهای مختلف و پیچیدگیهای زیادی داره، ولی حالا که لیستی و کیلویی و شبه حزبی رای دادیم خوبه بدونیم بقیه دنیا هم چه کار می کنند و به چه سمتی حرکت کرده اند.


11
Mar
2016

----

© 2001 - 2013