- 39
 - تهران | دوبی
 - شريف ، مهندسی کامپيوتر
 -مدیا سیتی دوبی
  

  نوشته های برتر:

 -رابطه مهاجر و ايران
 -مانيفست مهاجرت
 -مقايسه کشورها
 -بنيامين
 -ای داد ای بيداد
 -چرا انقدر انگليسی
 -Push و Pull
 -باگهای زندگی
 
 
Developed by
gardoon


Stats provided by


See more:

DubaiBeat - Middle East Investors

SinaBeat - Chinese Investors

PersiaBeat - Foreign Firms in Iran
        
 
‌هفدهمین سال شروع وبلاگ

امسال سال مهمی برای ایران است. باید بیشتر نوشت


7
Sep
2018

----

 

از صفدر و کفتر و تَکرار ناراضی هستید اشکالی نداره ولی بدونید چیزی به اسم اصلاحات (به عنوان جریانی با تئوری و پشتوانه و کتاب و حرف) به دلیل کندروی یا تندروی یا سرکوب یا هرچی در سال ۱۳۷۸ از بین رفت و چیزی که می‌بینید کاریکاتور اون هست.

حتی همین کسانی که به عنوان اصلاح‌طلب از اون دوران باقی مونده‌اند به دلیل ۲۰ سال فقر جریان و تئوری، آدمهای خوبی هستند ولی مطلقا وابسته به جریانی «فکری» نیستند چون فکری بسط و رشد پیدا نکرده است. همونطور که آدمهای جریان اصول‌گرا هم مطلقا وابسته به جریانی «فکری» نیستند.

کیهان فرهنگی. کیان. ایران فردا. راه نو. پیام امروز. قبض و بسط تئوریک شریعت. ما چگونه ما شدیم. فربه تر از ایدئولوژی ... کلی فکر و کتاب و مجله و سخنرانی و بحث و نقد، پشتوانه جریانی فکری بود به نام اصلاحات که ۲۰ سال پیش به دلیل کندروی یا تندروی یا هرچی به پایان رسید.

برای همینه که میبینیم سخته که از مردم خواست به تئوری و فکر و چیزی «باور» داشته باشند که ۲۰ ساله وجود نداره. #باور_اصلاحات

این حتی یک تحلیل نیست. یک فکت است: بعضی مردم در خیابون هستند «چون» جریانی و فکری به اسم اصلاحات وجود نداره. (و ظاهرا تقلیل اصلاحات به یک جمله که «رفرم تدریجی» است، یا جایگزینیش با چیزی بدون اون پشتوانه به اسم «اعتدال»، یا دموکراسی و تَکرار چهار سال یک بار جواب نداده)


2
Jan
2018

----

 

اسنپ - ویز - مسیریاب دال - نهاد دال

صورت مساله را دیگه همه میدونید: نهاد حاکمیتی به اسنپ و اپلیکیشن‌های مشابه گفته با رانندگانی که از مسیریاب ویز Waze استفاده می کنند قطع همکاری کنید. پیاده سازی اجرایی این شرکتها هم اینجوری بوده که با بررسی اپلیکیشنهایی که روی گوشی راننده نصب است به آنها پیغام داده که تا ویز را حذف نکنید نمیشه با ما کار کنید. اسنپ یک توضیح وبلاگی دو سه پاراگرافی کاملا غیر قانع‌کننده هم داده است.

عطای عزیز می گه زدن کسی که چاره‌ای جز اطاعت از مقام قضایی نداره خیلی دور از انصافه و اشتباه. ایلیای عزیز هم سوال خوبی پرسیده: شما به جای اسنپ بودید جلوی فشار نهاد حاکمیتی چه می کردید؟


کارهایی که اسنپ در شرایط ایده آل و استاندارد کشورهای دیگر میتوانسته بکنه ولی فرض می کنیم در این شرایط نمیتوانسته بکنه:

- مقابله با این دستور و اجرا نکردن (فرض می کنیم نمیتوانسته)
- اجرای متعادل تر این دستور (فرض می کنیم نمیتوانسته)
- دفاع از کاربران در برابر دستور + شکایت به نهاد دیگری در حاکمیت. علیرضای عزیز جالب میگه: آیا از لحاظ حقوقی یک نهاد حاکمیتی می تواند شما را مجبور کند از رفت و آمد همسایه خود جلوگیری کنید؟ (فرض می کنیم نمیتوانسته)


اما کارهایی که اسنپ میتوانسته بکنه و نکرده:

توضیح فنی دقیق: «اپ ما به محتوای گوشی شما دسترسی نداره و ما جاسوس نیستیم. تمامی اپ های اندرویید روی گوشی شما همین الان میتوانند فهرست برنامه های درون گوشی را مستقل از دسترسی ای که شما تعیین کرده اید بدانند. ما هیچ استفاده دیگری جز اجرای دستور حاکمیتی (منحصرا برای بررسی وجود اپ ویز) از این فهرست نخواهیم کرد. »(توضیحات فنی بیشتر از میلاد)

شفافیت: «ما با برگزاری x جلسه در تاریخهای الف و ب و جیم با نهاد حاکمیتی دال (؟) راه حلهای مختلف را بررسی کردیم و متاسفانه مجبور به استفاده از راه فوق شدیم» +‌ متن مکاتبات و دستور نهایی نهاد حاکمیتی (در صورت محرمانه نبودن)

راه جایگزین: «گوشی شخصی راننده هر چند ابزار کار ارتباطی او با ماست اما ابزار شخصی او نیز محسوب می شود. به همین دلیل ما با همکاری بانک الف وام بانکی را ترتیب دادیم و از همین امروز به هر راننده‌ای که مایل باشد گوشی‌ای را که فقط اپ اسنپ راننده روی آن نصب است به رایگان خواهیم داد.»

تاکید بر روی حریم خصوصی: «نه ما و نه هیچ نهاد حاکمیتی خاصی نمی‌تواند شما را مجبور به داشتن و یا نداشتن اپلیکیشن خاصی بر روی ابزار شخصی شما کند. لطفا از گوشی دیگری که فقط به منزله ابزار کار شما باشد برای اپ رانندگان استفاده کنید.»

تاکید دوباره بر حریم خصوصی: «به جهت احترامی که برای کاربران اسنپ قائل هستیم تمام دسترسی‌های اضافه مانند دسترسی به storage در نسخه جدید اپلیکیشن اسنپ حذف شده و دقیقا مانند همه اپ های بین‌المللی از شما اجازه دسترسی خواهیم خواست.»

عدم بررسی اپ رقیب از همین راه: یکی از بدترین اشتباهات اسنپ این بود که از همین ابزار (بررسی لیست برنامه های گوشی راننده) دقیقا در همین شرایط استفاده کرد که نکند راننده تپسی را هم نصب دارد یا نه. زمان بندی و عمل کاملا اشتباه.

تاکید بر متضرر شدن اسنپ از این ماجرا: «ما آگاهیم که تعداد زیادی از شما دوستان را به دلیل اجرای چنین دستور خارج از اراده ما از دست خواهیم داد. ولی مطمئن باشید که شرکت اسنپ هم با گیج شدن رانندگان به دلیل استفاده از مسیریابهای دیگر حجم زیادی از درخواستها را از دست خواهد داد و ضرر هنگفتی خواهیم کرد. بنابراین مطمئن باشید ما همه تلاش خود را برای عدم وقوع چنین رخدادی انجام داده ایم ولی موفق نشدیم»

اظهار تاسف و هم دلی: «ما هم به مانند شما از مشکلاتی که این تصمیم برای کاربران ایجاد می کند ناراحت و متاسف هستیم و امیدواریم در تعاملات بعدی با دستگاه حامیتی دال راهی پیدا شود تا دسترسی فوق مجدد با رعایت مصالح همگی برقرار شود»

تاکید بر مستقل بودن از هر مسیریاب دیگر: «تاکید می کنیم که اسنپ فعلا هیچ مسیریاب خاصی را به رانندگان خود پیشنهاد نکرده و مسیریاب دال که انشالله مستقل از نهاد حاکمیتی دال است هیچ ربط سازمانی و غیرسازمانی به اسنپ ندارد.»


اسنپ راههای بسیار زیادی برای اجرا و توضیح بهتر این دستور داشته که باز هم این فرصت را به مانند اوایل ماجرای تعرض به مشتری از دست داده. واقعا از شرکت خوبی مثل اونها بعیده و بازنده اینجا هم خودش و هم همه ما هستیم.


22
Nov
2017

----

 

در شانزدهمین سالگرد شروع وبلاگ هم من هنوز درست حسابی از غارم بیرون نیومده ام

فقط در حدی بیرون اومده ام که می تونم استوری اینستاگرام بگذارم. اینکه محو میشه بعد از ۲۴ ساعت برای پرفکشنیستهایی مثل من خیلی خوبه

instagram.com/sjariri


8
Sep
2017

----

 

ویز صهیونیستی، کوکای مشهدی، ایرانسل زاگرسی، کیروش ابرقویی (تقلب برای کافه‌نشینی ۱)


(وقتی قراره در کافه با دوستان جمع بشیم، معمولا از خبرهای روز نوشته‌ای آماده می‌کنم که بیکار بودیم بحث کنیم. فکر کردم شاید این نوشته‌ها به عنوان تقلب به درد کافه‌نشینی و دورهمی‌های شما هم بخوره)


***
- آقا داشتم میومدم کافه این راننده اسنپ می‌گفت ویز فیلتر شده و راهش را نمی‌تونه پیدا کنه
- ویزویز چیه. استپ چیه. فارسی بگو
- ویز waze یک اپلیکیشن هست که مثل گوگل‌مپ به مسیریابی راننده کمک میکنه. تو ایران هنوز گوگل مپ «بپیچ اینور بپیچ اونور» (turn by turn) نداره و ویز راحتتر بود برای راننده ها. اسنپ هم که اگر نمی‌دونی چیه بی‌خیال بحث
- [چی میل دارید؟]
- [یک کوکا و یک نسپرسو لطفا]
- وزیر آی‌تی جناب روحانی گفت یک دادگاه در یک استان حکم داده که ویز صهیونیستیه و ما هم اطاعت می‌کنیم
- راستی گفتی روحانی، به نظرت روحانی تو انتخابات بعدی رای میاره؟
- مردم ناراضی‌اند ولی رقیب نداره
- مردم بیخود ناراضی اند اگه نه مثل ونزوئلا میشدیم با رشد منفی ۱۶ درصد. یا نیجریه که مثل خودمون نفت‌خیزه و رشدش اعلام شد منفی ۲ درصد
- رشد باید سر سفره دیده بشه آقا، نه توی آمار جناب روحانی
- سر سفره قبلی که نه نفت اومد نه رشد چرا ساکت بودی؟
- سیاسیش نکنین آقا
- ولی صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی هم آمار رشد را تایید کردند. اونها را هم قبول نداری؟
- آقا بحث را منحرف نکنید. (مخففش آ.ب.ر.م.ن)


***
- ایول دادگاههای ایران که در یک استان دورافتاده هم انقدر مستقل هستند که می تونند بیزنس چند میلیاردی را با مشکل روبرو کنند
- اتفاقا یک دادگاه مستقل تو امریکا هم جلوی حکم مهاجرتی ترامپ وایساد
- راستی مگه این اسنپ مال خودشون نبود‌؟ خودشون علیه خودشون حکم میدن؟
- [ خانم کافه چی! پس چی شد این سفارش ما؟]
- [بفرمایید این هم کوکاکولا و نسپرسو Nestle شما که هیچ کدومش صهیونیستی نیست]
- تاکسیرانی جلوی مجلس هم شعار داده بود اسنپ نفوذیه و سرمایه خارجی داره
- مگه سرمایه خارجی بده؟ ام-تی-ان ایرانسل افریقای جنوبی مگه سرمایه‌اش را از پشت کوه زاگرس آورده؟ یا کوکاکولا مگه شرکتی در ونزوئلاست؟
- نه خب ام-تی-ان و کوکاکولا بخشی از سهام و فروششون را دادند به بچه‌ها که به مشکل نخورند. اسنپ هم بخشی از سهامش را داد به ایرانسل و اونهم به مشکل نمی‌خوره و بچه‌ها هواشون را دارند.
- بی انصاف نباشید. «همه جای دنیا» شرکتهای خارجی همینجوری نمیان تو یک کشور و پنهان یا آشکار باید شریک محلی داشته باشند. تاکسیرانیهای «همه جای دنیا» هم با این اپلیکیشنها مشکل دارند و مقابله می‌کنند
- ولی «همه جای دنیا» مراقب منافع ملی‌شون هم هستند که با شعار نفوذی خارجی همدیگه را متهم نکنند که همین یکی دو تا سرمایه‌گذار خارجی هم بترسند
- بچه ها ایول «ممد همه جای دنیا» اومد قاطی بحث!
- تو با این ممد چه مشکلی داری؟
- آخه اگه همه جای دنیا کارهاشون خوبه که هزار تا چیز دیگه هم دارند که ما نداریم ...
- فعلا همین نسپرسو را بخور چیزهای دیگه را دولت دوره دوم روحانی جانت میاره ...
- سیاسیش نکنین آقا
- آقا بحث را منحرف نکنید (مخففش آ.ب.ر.م.ن)

***
- حالا چرا تاکسیرانی و آژانسها با تجمع وحکم دادگاه به جنگ اسنپ و تپسی رفته ‌اند چرا خودشون مثل اونها یک اپلیکیشن تولید نمی‌کنند؟
- اتفاقا دیروز رونمایی کردند. دوستهای من هم چلوکبابش را خوردند و کوپنهای مجانی‌اش را هم گرفتند و عکسهاش را هم گذاشتند تویتر
- ایول اسمش چیه؟
- رونمایی بدون اسم بوده
- جان؟
- آفرین! دیدی گفتم بچه‌های ایرانی می‌تونند خیلی بهتر از اسنپ و چسنپ نفوذی برنامه‌ بنویسند برای سازمان تاکسیرانی؟
- ولی روزنامه فناوران نوشته بود اپلیکیشن سازمان تاکسیرانی توسط یک شرکت کانادایی نوشته شده ...
- خاک عالم! کانادا؟ اون که end نفوذه؟
- نگذاشتی حرفم تموم بشه. تو این کافه حرف آدم تموم نمیشه!
- بگو حالا ...
- اپلیکیشن سازمان تاکسیرانی توسط یک شرکت کانادایی نوشته شده با مدیریت ایرانی و در ونزوئلا هم فعال بوده
- یعنی شرکت کانادایی ونزوئلایی؟
- اسم «ونزوئلا» هم مثل اون شهر و اون سهامدار ام-تی-ان افریقای جنوبی حلال و حلال مشکلاته (هم با تشدید هم بدون تشدید)
- آقا راستی واقعا زن چاوز را ماچ کرد؟
- مادرش بود آقا
- ماچ نبود آقا
- بغل بود
- اصلا اگه مدیر و سرمایه خارجی بده چرا مربی تیم ملی خارجیه؟ شما می‌تونی تصور کنی مدیر راه‌آهن یک خارجی باشه به اسم کارلوس پیروش؟ «دیروز طی مراسمی با حضور کارلوس پیروش مدیر راه‌آهن ایران، از خط راه‌آهن تهران رشت بهره‌برداری شد»؟)
- مگه رشت قطار نداره؟
- نه ما جمعه رفتیم با سواری. چندین ساله دارند می‌سازند ولی تموم نشده
- می‌دادند خارجیها می‌ساختند دو ماهه تموم می‌شد. مثل کیروش و برانکو خارجی که تیم را متحول کردند
- راستی گفتی ام-تی-ان افریقای جنوبی و گفتی کیروش ... بالاخره کیروش مربی ما موند یا شد مربی افریقای جنوبی؟
- نه امروز گفت مربی ایران باقی می‌مونم
- ای بابا این چقدر ناز داره
- آ.ب.ر.م.ن (مخفف: آقا بحث را منحرف نکنید)

***

ادامه مطلب(ویز صهیونیستی، کوکای مشهدی، ایرانسل زاگرسی، کیروش ابرقویی (تقلب برای کافه‌نشینی ۱) )


8
Mar
2017

----

 

دقیقا ۱۶ شهریور پانزده سال پیش بود که این وبلاگ شروع به کار کرد. (روز وبلاگستان فارسی)؟

با هر تعریفی که از وبلاگ داشته باشیم، به نظر می‌رسه همین الان چیزهایی که در فیسبوک، اینستاگرام و حتی کانالهای تلگرام دنبال می‌کنیم هر چند اسمشون وبلاگ نیست ولی با تعاریف کلاسیک وبلاگ و وبلاگ‌نویسی تطبیق داره. اما به هر حال باید قبول کنیم که به زودی کلمه وبلاگ، هر چند نه مفهوم و ماهیتش، به تاریخ خواهد پیوست.

البته در زمانه‌ای زندگی می‌کنیم که نه تنها «وبلاگ»، بلکه بخش اول این کلمه یعنی «وب» هم مفهوم خودش را از دست داده. نسل جدید کاربران اینترنت ممکن است هفته‌ها با اینترنت کار کنند بدون اینکه به وب، دامنه، لینک و سایر مفاهیم اون هیچ نیازی داشته باشند. (مقاله حسین درخشان عزیز به نام مرگ وب را حتما در این زمینه خونده‌اید).

و البته در زمانه‌ای زندگی می‌کنیم که نه تنها وبلاگ و وب بلکه مفاهیمی دهها و صدها ساله مانند تاکسی و هتل هم در همین سه چهار سال اخیر با اپلیکیشن‌هایی مثل اوبر و ایربی‌ان‌بی دچار تغییرات کاملا جدی شده‌اند.

به هر حال چاره‌ای نداریم جز اینکه با تغییرات همراه بشیم و تلاش کنیم در هر پلتفرم و جا و مکانی که هستیم، با مقاله و نوشته و عکس و حتی بذله‌گویی دردی از کسی دوا کنیم.

به امید دورهمی صد سالگی ... !


پ.ن از صادق جم عزیز: وبلاگ؛ گمشده‌ی دنیای مجازی ما


6
Sep
2016

----

© 2001 - 2013