- 30
 - دوبی
 - شريف ، مهندسی کامپيوتر
 -مدیا سیتی دوبی
  


  ده نوشته برتر:

 -رابطه مهاجر و ايران
 -مانيفست مهاجرت
 -مقايسه کشورها
 -بنيامين
 -ای داد ای بيداد
 -چرا انقدر انگليسی
 -Push و Pull
 -باگهای زندگی


 
 
Hosted and Developed byStats provided by
        

اينترنت ايرانی - پرده چهارم: ورود سرمايه ها


رخدادهای زيادی در تاريخ اينترنت ايرانی می توانند به عنوان پرده های اوليه داستان معرفی شوند. (پرده اول: BBS وNewsgroup، پرده دوم: سايتهای کوچک، پرده سوم: وبلاگها). اتفاقات هفته های اخير نشانه شروع پرده جديدی از داستان اينترنت ايرانی است.

اتفاق اول: baztab.com درآمد خود را علنی می کند.
در 13 تير ماه، سايت بازتاب درآمد خود را از تبليغات آنلاين در سالهای اخير اعلام کرد. 40 هزار دلار درآمد آگهی در سال 2005، با هر استاندارد مقايسه، رقم قابل توجهی است. اين اعلام که به راحتی می تواند نقطه عطف پرده چهارم اينترنت ايرانی قلمداد شود، به اين افسانه که "آگهی اينترنتی در ايران پذيرفته نشده است" پايان داد. (هر چند با توجه به ترافيک بسيار بالای سايت بازتاب، 40 هزار دلار تا مدتی "سقف" و نه "معيار" درآمد آگهی آنلاين در ايران خواهد بود)

اتفاق دوم: راديو زمانه متولد می شود.
از راديو زمانه، به مديريت سيبستان عزيز، در هفته های آينده بسيار خواهيم شنيد. هر چند رسانه راديو به طور مستقيم ارتباطی به اينترنت ايرانی ندارد، اما به يک دليل مهم می تواند نقطه عطف پرده چهارم داستان ما باشد: اگر راديو زمانه حاضر و مايل به سرمايه گزاری (و نه فقط "استفاده" از سرمايه) وبلاگهای فارسی باشد، می تواند به يک معيار برای سنجش ارزش محتوای وبلاگها و وبلاگ نويسهای ايرانی تبديل شود.

اتفاق سوم: آرياگستر استراتژی خود را علنی می کند.
در 12 خرداد، مدير آرياگستر، شرکت مادر پرشين بلاگ، استراتژی گروه سايتهای آرياگستر را در مصاحبه ای شرح می دهد. هدف: گسترش 25 سايت فعلی به 100 سايت در دو سال آينده از طريق خريد و گسترش شرکتها و سايتهای موفق. در همين مصاحبه عنوان می شود که درآمد فعلی اين سايتها در حدود درآمد baztab.com اما با هزينه هايی بالاتر است.

اتفاق چهارم: Iran.com به آرامی شکل می گيرد
Iran.com ، يکی از مهمترين دامنه های اينترنت ايرانی (که در سال 2003 توسط صاحب دامنه، غير قابل فروش و برای اجاره ماهيانه 5000 دلار عرضه می شده)، به آرامی در حال گسترش است. گروهی، از جمله شرکت ايرانی قاصدک، به عنوان شرکتهای همکار در اين سرمايه گزاری با شرکت iran-inc.com همکاری می کنند.گوهر پرده چهارم داستان اينترنت ايرانی"سرمايه" است. بازيگران پرده دوم عموما يکی دو نفر، يکی دو سرور و يکی دو قابليت بودند. اما بازيگران پرده چهارم اينترنت ايرانی بر خلاف نمونه های پرده دوم (مثلا سايت بسيار محبوب ولی ناکام IranAsp.net) با سرمايه بيشتر و با هدف زمانی طولانی تری وارد اين داستان شده اند.

کلمات کليدی مربوط به سرمايه (خريد، فروش، ارزش گزاری، ريسک، شراکت و ...) گروه واژگان پرده چهارم اينترنت ايرانی را شکل خواهند داد. مفاهيم پيشرفته تر بازار سرمايه، موتور محرک اين پرده از داستان خواهند بود: مثلا مفهوم market به واقعی ترين شکل خودش استفاده و معرفی می شه: baztab.com ها مارکتی برای تبليغات، راديو زمانه ها مارکتی برای وبلاگ نويسها، آريا گسترها مارکتی برای شرکتهای کوچک و iran.com ها مارکتی برای ريسک در اينترنت ايرانی ايجاد خواهند کرد.


استراتژی بازيگران پرده چهارم اينترنت ايرانی در هفته ها و ماههای آينده بر همه ما تاثير خواهد گذاشت. به عنوان بازديد کننده baztab.com های بهتر و حرفه ای تری خواهيم ديد؛ به عنوان وبلاگ نويس و صاحب محتوا، راديو زمانه ها ارزشی بيرونی و قابل سنجش به نوشته هايمان خواهند داد و به عنوان صاحبان سايتهای پرده دوم (صبحانه ها، هفتان ها، ملکوتها و پندارها) به استراتژی جديدی در برابر آرياگسترها و چگونگی برخورد با مقوله سرمايه، احتياج خواهيم داشت.


پرده چهارم اينترنت ايرانی در حال شکل گيری است. مشتاقانه به نظاره اش می نشينيم ...


9
مرداد
1385© 2001 - 2010