- 30
 - دوبی
 - شريف ، مهندسی کامپيوتر
 -مدیا سیتی دوبی
  


 
 
Hosted and Developed byStats provided by
        
 

ثروت ایرانی – مردم ایران به اندازه مردم کانادا، هلند و بلژیک ساعت سوئیسی می خرند

ایرانیان در مرداد ماه امسال 5 میلیارد تومان ساعت سوئیسی خریدند. این رقم تقریبا معادل خرید مردم کشورهای کانادا، هلند و بلژیک بوده. (رقم خرید ایرانیان نسبت به دو سال گذشته 350 درصد رشد داشته که بالاترین میزان رشد در بین تمامی کشورها بوده).

این آمار رسمی اتحادیه ساعت سازان سوئیسی از صادرات اونهاست (فایل PDF). با توجه به اینکه واردکنندگان ما معمولا به اسم دیگری به جز ایران تجارت می کنند، آمار واقعی قطعا بالاتر این حرفهاست.

اما شاید فقط ما ساعت سوئیسی دوست داریم و مردم کانادا، هلند و بلژیک اصلا به ساعت سوئیسی علاقه ای ندارند؟ به آمار 2006 نگاه می کنیم: تا همین دو سال پیش مردم کانادا و هلند 6 برابر ما و مردم بلژیک 4 برابر ما ساعت سوئیسی می خریدند.

ایرانیان فقیرتر و ثروتمندتر شده اند. از فقر ایرانی زیاد می شنویم. سلسله نوشته های "ثروت ایرانی" روی دیگر ماجرا را بررسی می کند.


مرتبط:
ثروت ایرانی – مردم ایران هر روز 6.5 میلیارد تومان خودرو خارجی می خرند


9
مهر
1387 

آقا این بی نظیره ...

عکس یک اسکناس صد دلاری را به 10,000 قطعه تقسیم کردند و در عرض چهار ماه، از هزاران نفر جداگانه بدون اینکه از وجود بقیه و هدف ماجرا خبر داشته باشند خواستند اون قطعه ها را نقاشی کنند و نتیجه یک نقاشی دیجیتال قشنگ و بی نظیره.

اون هزاران نفر برای هر قطعه فقط 1 سنت گرفتند. یعنی کل این پروژه فقط 100 دلار برای صاحب فکر خرج برداشت.

این پروژه بی نظیره از این جهت که یکی از مفاهیم اصلی این روزهای دنیای آنلاین را با سادگی و زیبایی نشون می ده: اینکه کار را می شه به ارزانی به گروهی در سرتاسر دنیا محول کرد (Crowdsource). حتما سایتش Ten Thousand Cents را ببینید و روی هر قطعه کلیک کنید و به صاحب ایده آفرین بگید.

(از قدیمها و توسط همین سیستم Mechanical Turk Amazon: ده هزار گوسفند)


3
مهر
1387 

شرمنده با تاخیر می نویسم چون به شدت قاطی و شلوغه این روزهام

چند روز پیش با صنم عزیز (خورشید خانم) در این ماجرای وبلاگی جالب فیس آف مهمان بودیم. از قول صنم: "فیس آف یه برنامه وبلاگیه به ابتکار صادق جم و همکاری یک سری از وبلاگ نویس ها. به دو تا وبلاگ نویس یه سری سوال مشترک می دن بدون اینکه هرکدوم بدونن طرف مقابلشون کیه." فکر می کنم چیز خوبی شده. خیلی جالب بود که جوابهامون به خیلی از سوالها شبیه هم بود. صنم جان به قول شما بچه های آستین well played!


3
مهر
1387 

شش سال بعد از اون تنها گفتگوی این سالها و تمایل به سکوت، با رادیو زمانه گپی دوستانه داشتیم در مورد وبلاگها.


23
شهریور
1387 

راستی Face Off ویژه هفتمین سالروز تولد وبلاگستان فارسی را که صادق عزیز زحمت زیادی برای اون کشیده از دست ندهید.


21
شهریور
1387 

چند لینک در مورد ماجرای این شتاب دهنده ذرات

- اصلا این آزمایش شتاب دهنده LHC موسسه CERN چی هست؟ از خلاصه بالاترین: "پرهزینه ترین آزمایش تاریخ علم، روز چهارشنبه ۱۰ سپتامبر ۲۰۰۸ شتاب‌دهنده عظیم چند میلیارد دلاری به کار می‌افتد. رویدادی که دانشمندان بیش از یک دهه در انتظار آن بودند. در طی این فرآیند که در داخل یک تونل ۲۶ کیلومتری تعبیه شده در زیر زمین اتفاق می افتد. ذرات کوچکتر از اتم (ذرات بنیادی) تا سرعتهای حیرت آوری نزدیک به سرعت نور شتاب داده میشوند تا پس از جمع کردن حدود ۱۴ تریلیون الکترون ولت انرژی، با هم برخورد کنند.عده ای عقیده دارند که این شتاب دهنده پر قدرت ممکن است قادر باشد تا خطرات جدی برای زمین و ساکنانش ایجاد کند "

- یک سایت بامزه HasTheLargeHadronColliderDestroyedTheWorldYet.com (فید هم داره که خبرتون کنه دنیا به پایان رسیده یا نه! Source Code اش را حتما ببینید!)

- اگر دوست داشتید می تونید کامپیوتر خودتون را در اختیار شبکه تحقیق CERN قرار بدهید و بخشی از تحقیقات را بر عهده بگیرید lhcathome.cern.ch

- این دانشمندانشون اونقدرها هم گیک نیستند! یک ویدئو بامزه در قالب موزیک رپ در داخل همین تونل! تا به حال 2 میلیون بار دیده شده!

- دنبال کردن ماجرا از اکانت توییتر CERN سازمان اروپایی پژوهش‌های هسته‌ای twitter.com/cern


21
شهریور
1387 

شروع هشتمين سال

واقعا هفت سال گذشت!

به مناسبت روز تولد وبلاگستان فارسی، "یک فتحی" عزیز دست نوشته های یک سری از دوستان وبلاگنویس را (البته با چشم بسته) اینجا جمع آوری کرده که جالبه. فکر کنم ضایع ترین دست خط مال من بوده!

(راستی اگر به جز دست خط ضایع، صدای ضایع نویسنده این وبلاگ را هم دوست داشتید بشنوید، چند هفته پیش در اینجا مهمان کمانگیر عزیز بودم)


16
شهریور
1387© 2001 - 2010