- 39
 - دوبی/تهران
 - شريف ، مهندسی کامپيوتر
 -مدیا سیتی دوبی
  


  ده نوشته برتر:

 -رابطه مهاجر و ايران
 -مانيفست مهاجرت
 -مقايسه کشورها
 -بنيامين
 -ای داد ای بيداد
 -چرا انقدر انگليسی
 -Push و Pull
 -باگهای زندگی


 
 
Sponsors:

DubaiBeat - Middle East Investors

SinaBeat - Chinese Investors


Stats provided by
        

اسنپ - ویز - مسیریاب دال - نهاد دال

صورت مساله را دیگه همه میدونید: نهاد حاکمیتی به اسنپ و اپلیکیشن‌های مشابه گفته با رانندگانی که از مسیریاب ویز Waze استفاده می کنند قطع همکاری کنید. پیاده سازی اجرایی این شرکتها هم اینجوری بوده که با بررسی اپلیکیشنهایی که روی گوشی راننده نصب است به آنها پیغام داده که تا ویز را حذف نکنید نمیشه با ما کار کنید. اسنپ یک توضیح وبلاگی دو سه پاراگرافی کاملا غیر قانع‌کننده هم داده است.

عطای عزیز می گه زدن کسی که چاره‌ای جز اطاعت از مقام قضایی نداره خیلی دور از انصافه و اشتباه. ایلیای عزیز هم سوال خوبی پرسیده: شما به جای اسنپ بودید جلوی فشار نهاد حاکمیتی چه می کردید؟


کارهایی که اسنپ در شرایط ایده آل و استاندارد کشورهای دیگر میتوانسته بکنه ولی فرض می کنیم در این شرایط نمیتوانسته بکنه:

- مقابله با این دستور و اجرا نکردن (فرض می کنیم نمیتوانسته)
- اجرای متعادل تر این دستور (فرض می کنیم نمیتوانسته)
- دفاع از کاربران در برابر دستور + شکایت به نهاد دیگری در حاکمیت. علیرضای عزیز جالب میگه: آیا از لحاظ حقوقی یک نهاد حاکمیتی می تواند شما را مجبور کند از رفت و آمد همسایه خود جلوگیری کنید؟ (فرض می کنیم نمیتوانسته)


اما کارهایی که اسنپ میتوانسته بکنه و نکرده:

توضیح فنی دقیق: «اپ ما به محتوای گوشی شما دسترسی نداره و ما جاسوس نیستیم. تمامی اپ های اندرویید روی گوشی شما همین الان میتوانند فهرست برنامه های درون گوشی را مستقل از دسترسی ای که شما تعیین کرده اید بدانند. ما هیچ استفاده دیگری جز اجرای دستور حاکمیتی (منحصرا برای بررسی وجود اپ ویز) از این فهرست نخواهیم کرد. »(توضیحات فنی بیشتر از میلاد)

شفافیت: «ما با برگزاری x جلسه در تاریخهای الف و ب و جیم با نهاد حاکمیتی دال (؟) راه حلهای مختلف را بررسی کردیم و متاسفانه مجبور به استفاده از راه فوق شدیم» +‌ متن مکاتبات و دستور نهایی نهاد حاکمیتی (در صورت محرمانه نبودن)

راه جایگزین: «گوشی شخصی راننده هر چند ابزار کار ارتباطی او با ماست اما ابزار شخصی او نیز محسوب می شود. به همین دلیل ما با همکاری بانک الف وام بانکی را ترتیب دادیم و از همین امروز به هر راننده‌ای که مایل باشد گوشی‌ای را که فقط اپ اسنپ راننده روی آن نصب است به رایگان خواهیم داد.»

تاکید بر روی حریم خصوصی: «نه ما و نه هیچ نهاد حاکمیتی خاصی نمی‌تواند شما را مجبور به داشتن و یا نداشتن اپلیکیشن خاصی بر روی ابزار شخصی شما کند. لطفا از گوشی دیگری که فقط به منزله ابزار کار شما باشد برای اپ رانندگان استفاده کنید.»

تاکید دوباره بر حریم خصوصی: «به جهت احترامی که برای کاربران اسنپ قائل هستیم تمام دسترسی‌های اضافه مانند دسترسی به storage در نسخه جدید اپلیکیشن اسنپ حذف شده و دقیقا مانند همه اپ های بین‌المللی از شما اجازه دسترسی خواهیم خواست.»

عدم بررسی اپ رقیب از همین راه: یکی از بدترین اشتباهات اسنپ این بود که از همین ابزار (بررسی لیست برنامه های گوشی راننده) دقیقا در همین شرایط استفاده کرد که نکند راننده تپسی را هم نصب دارد یا نه. زمان بندی و عمل کاملا اشتباه.

تاکید بر متضرر شدن اسنپ از این ماجرا: «ما آگاهیم که تعداد زیادی از شما دوستان را به دلیل اجرای چنین دستور خارج از اراده ما از دست خواهیم داد. ولی مطمئن باشید که شرکت اسنپ هم با گیج شدن رانندگان به دلیل استفاده از مسیریابهای دیگر حجم زیادی از درخواستها را از دست خواهد داد و ضرر هنگفتی خواهیم کرد. بنابراین مطمئن باشید ما همه تلاش خود را برای عدم وقوع چنین رخدادی انجام داده ایم ولی موفق نشدیم»

اظهار تاسف و هم دلی: «ما هم به مانند شما از مشکلاتی که این تصمیم برای کاربران ایجاد می کند ناراحت و متاسف هستیم و امیدواریم در تعاملات بعدی با دستگاه حامیتی دال راهی پیدا شود تا دسترسی فوق مجدد با رعایت مصالح همگی برقرار شود»

تاکید بر مستقل بودن از هر مسیریاب دیگر: «تاکید می کنیم که اسنپ فعلا هیچ مسیریاب خاصی را به رانندگان خود پیشنهاد نکرده و مسیریاب دال که انشالله مستقل از نهاد حاکمیتی دال است هیچ ربط سازمانی و غیرسازمانی به اسنپ ندارد.»


اسنپ راههای بسیار زیادی برای اجرا و توضیح بهتر این دستور داشته که باز هم این فرصت را به مانند اوایل ماجرای تعرض به مشتری از دست داده. واقعا از شرکت خوبی مثل اونها بعیده و بازنده اینجا هم خودش و هم همه ما هستیم.


22
Nov
2017© 2001 - 2014