- 35
 - دوبی/تهران
 - شريف ، مهندسی کامپيوتر
 -مدیا سیتی دوبی
  


  ده نوشته برتر:

 -رابطه مهاجر و ايران
 -مانيفست مهاجرت
 -مقايسه کشورها
 -بنيامين
 -ای داد ای بيداد
 -چرا انقدر انگليسی
 -Push و Pull
 -باگهای زندگی


 
 
Sponsors:

DubaiBeat - Middle East Investors

SinaBeat - Chinese Investors

PersiaBeat - Foreign Firms in Iran


Stats provided by
        

پرسش و پاسخهایی در باب لوبریکانت و برجام

دو ماه از برجام می گذره. پولها کو؟ هواپیماها کو؟ می تونم الان درست با خارج تجارت کنم؟ ببینیم جریان چیه.


* آیا برجام داره درست اجرا می‌شه؟ اون میگه این موشک هوا کرده و برجام را نقض کرده. این میگه اون پولها را درست آزاد نکرده و برجام را نقض کرده. آیا دو طرف بد عهدی کرده اند؟

هر چند کسانی از هر دو طرف، طرف دیگر را به خاطر مواردی مثل موارد فوق به نقض برجام متهم کرده‌اند، اما از لحاظ حقوقی به نظر نمی‌رسه چیزی از مواد برجام نقض شده باشه.


* اگر برجام نقض نشده یعنی تجارت و همه چی رله و ردیف شده؟

نه دوست عزیز. به نوشته روزنامه تایمز، یک ایرانی حتی نتونسته پول یک قرارداد ۷۰ میلیون تومانی‌اش را به یک شرکت لوبریکانت‌سازی انگلیسی بده. شما که جای خود داری.


* پس اگر نمی‌شه حتی پول یک قرارداد ۷۰ میلیون تومانی لوبریکانت را هم به غربیها داد پس اونها عهدشکنی کرده اند. ای نامردها!

به نظر می‌رسه دولتهای غربی حتی فراتر از برجام تلاششون را می‌کنند تا شرکتها و بانکهاشون را به کار با ایران تشویق کنند: برای همون قرارداد زپرتی، طبق نوشته روزنامه تایمز، نخست‌وزیر انگلیس شخصا به رییس بانک بارکلیز نامه داده و گفته دوست عزیز، شما داری بر خلاف سیاست رسمی دولت انگلیس عمل می کنی و باید تجارت با ایران را تسهیل کنی. رییس بانک هم گفته جناب نخست‌وزیر حرف شما متین و برجام هم سر جاش، اما تا وقتی تحریمهای اولیه امریکا باقی مونده، ما با ایران کار نمی‌کنیم. دور ما را خط بکش.

از اون طرف مسوولان خزانه‌داری امریکا بدو بدو به دوبی آمده‌اند ولی این بار نه برای ترساندن کشورها از ایران که برای تشویق بانکها و شرکتها به رابطه با ایران! ولی تا وقتی موانع حقوقی مثل تحریمهای اولیه امریکا سر جاش هست بعیده کسی به حرف دولتها گوش بده.

* پس اگر برجام نقض نشده ولی همچنان نمی‌تونیم پول لوبریکانت را بدیم، پس برجام الکی بوده و تا حالا سر کار بودیم؟

به نظر می رسه هر دو طرف فهمیده اند که حتی با اجرای دقیق و صددرصدی برجام، آثاری که از برجام مد نظر داشته اند به این راحتی برآورده نمی شه: ایران بدون نقض برجام موشک دوربرد آزمایش می کنه، نمایندگان مجلس امریکا بدون نقض برجام در رفت و آمد غربیها به ایران اخلال ایجاد می کنند، بانکهای غربی علی رغم برجام و به دلیل تحریمهای اولیه و ۳۰ ساله امریکا با ایران همکاری نمی‌کنند و ... . دولتهای دو طرف هم کاری از دستشون بر نمیاد.


*‌ پس قدم بعدی چیه؟ بالاخره اون بنده خدا پول اون لوبریکانتها را کی می تونه پرداخت کنه؟

به نظر می رسه ایران و امریکا به دنبال این هستند که دلیل حقوقی پشت این مشکلات را رفع کنند: تحریمهای اولیه و ۳۰ ساله امریکا و حذف ایران از فهرست کشورهای حامی تروریسم. که البته کار آسانی نیست و هر دو طرف باید تصمیمات سختی بگیرند. (مثلا آیا محدود کردن سپاه قدس جزو اونهاست؟ محسن رضایی ۳ فروردین ۹۵ تلویزیون: «با خبر شده ایم که انحلال سپاه را دنبال می کنند. گفته اند اگر می خواهید به تجارت جهانی وارد شوید سپاه را منحل کنید». نمی دونیم).


زودتر آجیل شیرینی ها را بخورید و از سفر برگردید که به نظر نمی رسه سال خیلی آسونی پیش رو باشه. (البته قطعا اون «لوبریکانت» می تونه همه چیز را تسهیل کنه!)


24
Mar
2016



© 2001 - 2014